تجارت الکترونیک

خود باوری – بهبود عزت نفس به کمک ۱۰ نکته کلیدی

چگونه عزت نفس بهتری داشته باشیم؟ راه های بهبود عزت نفس

خود باوری : به بیان ساده باورهای ذهنی در مورد خود و توانایی های خود همان عزت نفس است. این باورها همیشه خوب و سازنده نیست و گاهی به شدت دچار ضعف شده اند. وقتی فردی همیشه به خود شک دارد و خودش را مقصر می داند، احتمالا دچار یک مشکل بزرگ شده اید. کمبود عزت نفس می تواند احساس ناامنی و بی انگیزگی را به وجود آورد. عوامل زیادی در از بین بردن عزت نفس نقش دارند. شاید بتوانید برخی از این عوامل را شناسایی کنید ولی برخی از عوامل همیشه به صورت یک راز باقی می مانند. برای بهبود عزت نفس می توان کارهای زیادی انجام داد. اینکه چرا دچار این احساس شده اید چندان مهم نیست. مهم اینست که بخواهید خود را تغییر دهید و عزت نفس از دست داده را دوباره به دست آورید. این کار زمان بر است ولی هرگز غیر ممکن نیست.

۱- با خود خوب باشید

این ندای درونی که می گوید شما بد یا خطاکار هستید خیلی قدرتمند است ولی سعی کنید که این ندا را سرکوب کنید. با خود مهربان باشید سرزنش کردن دائمی خودتان تنها موجب نابودی عزت نفس می شود. یک راهکار عالی برای خوب بودن با خود وجود دارد که به این ترتیب اجرا می شود. تصور کنید با همسر، پدر و مادر، همکار و … و یا فردی که دوستش دارید، صحبت می کنید. لحن حرف زدن با عزیزان تان چگونه است؟ با همان حالت با خودتان صحبت کنید و به جای جملات منفی و آزار دهنده از جملات مثبت و پر انرژی استفاده کنید.خود باوری

بیشتر بدانید :

۲- خودتان باشید

برای بهبود عزت نفس ، همیشه خودتان باشید. مفایسه کردن خود با دیگران بدون تردید نفس تان را می کُشد. به جای اینکه خود را در جایگاه فرد دیگری تصور کنید یا مدام خود را با دیگری مقایسه کنید، روی اهداف تان تمرکز کنید. به هر حال حتما تا به حال کارهایی انجام داده اید و حتی موفقیت هایی هم کسب کرده اید. از طرفی اهداف هر کس با دیگری تفاوت دارد بنابراین قیاس با دیگران اصلا به نفع تان نیست.

۳- ورزش کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود عزت نفس و افزایش آن، تحرک بدنی است. حرکت کنید و اعضای بدن تان را نیز حرکت دهید تا خون به همه اندام ها برسد. با ورزش کردن بدن عرق می کند و ترشح اندروفین بیشتر می شود. به همین سادگی هورمون ها حس خوب را آزاد می کنند و احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت. فرقی نمی کند به کدام ورزش علاقه مند هستید همینقدر که حرکت کنید، عالی است. حتی یک پیاده روی سبک هم کلی حس خوب ایجاد می کند.

۴- کمال گرا نباشید

کمال گرایی و عزت نفس آب شان در یک جوی نمی رود! هیچکس کامل نیست و همیشه افراد بهتر و کامل تری وجود دارند. کمال گرایی یک هدف غیر واقعی و دست نیافتنی است. بسیاری از افراد کمال گرا هرگز دست به هیچ کاری نمی زنند زیرا از شکست می ترسند. یک پله پایین تر از کمال گرایی همان نقطه موفقیت و رویایی است. روی اهداف تان تمرکز کنید و کمی واقع بین باشید.خود باوری

۵-همه اشتباه می کنند

تنها راه بهبود عزت نفس اینست که بپذیرید همه اشتباهات را یک تنه انجام نداده اید! شاید باور نکنید ولی همه اشتباه می کنند حتی آدم های موفق هم در طول زندگی بارها و بارها اشتباه کرده اند. تصمیم های اشتباه، رفتارهای نادرست و …. هیچکدام ارزش این را ندارد که عزت نفس تان نابود شود. با ملامت کردن خود هیچ چیز تغیر نخواهد کرد. برای جبران اشتباه حتما می توانید کاری انجام دهید. به جای تکرار اشتباه، از آن درس بگیرید.

بیشتر بدانید :

۶- روی آنچه می توانید تغییر دهید متمرکز شوید

سعی کنید انرژی تان را روی کارهایی صرف کنید که قدرت انجامش را دارید. بسیاری از کارها از قدرت یا حیطه اختیارات افراد خارج است. برای بهبود عزت نفس روی مورادی که قابل تغییر هستند، مانور دهید. به این ترتیب خیلی زود نتیجه تغییرات را خواهید دید و همین امر منجر به ایجاد حس بهتر و باورهای مثبت ذهنی می شود. چرا تصور می کنید هر کاری قابل انجام است؟ به راستی برخی از امور را نمی توانید به تنهایی سامان دهید بپذیرید که برخی اتفاقات غیر قابل پیشگیری هستند.خود باوری

۷- کارهایی را انجام دهید که خوشحال تان می کند

هیچ تعریفی از کارهای خوشحال کننده وجود ندارد. در واقع هر کاری که از آن لذت می برید و حس خوبی به همراه دارد، می تواند کلید بهبود عزت نفس تان باشد. احتمالا در گذشته زیاد اوضاع بر وفق مراد نبوده است ولی اکنون می توانید از زندگی لذت ببرید. کیک بپزید، نقاشی بکشید، آشپزی کنید، گیتار بزنید، با گل سفال مجسمه بسازید و …. برای خوشحال کردن خودتان برنامه ریزی کنید. اوقات فراغت خود را به کارهایی اختصاص دهید که حس مثبت و خوبی را ایجاد می کند.

۸-موفقیت های کوچک را جشن بگیرید

رسیدن به هدف شیرین و دلچسب است اما زمان زیادی تا آن روز باقی مانده. قبل از اینکه شکست ها موجب نابودی عزت نفس تان بشود خود را شارژ کنید. با جشن گرفتن پیروزی های کوچک، احساس بهتری پیدا می کنید. در واقع این جشن کوچک یاداوری می کند که یک قدم به هدف نزدیک شده اید و این یعنی تا موفقیت گام های کمتری باقی مانده است.

بیشتر بدانید :

۹- در کارهای عام المنفعه شرکت کنید

شرکت در کارهای خیر و کمک به افراد نیازمند همیشه احساس خوبی را به همراه دارد. با همین کار ساده می توانید شاهد بهبود عزت نفس خود باشید. منظور کمک های مالی و نقدی نیست. به خانه سالمندان بروید و ساعاتی را با آنان بگذرانید. به مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست سر بزنید. گاهی وقت تان را با افرادی که نیازمند هستند صرف کنید.خود باوری

۱۰- با افراد انرژی مثبت در تماس باشید

افرادی را پیدا کنید که باعث می شوند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. از کسانی که تمایل به ایجاد تفکر منفی دارند دوری کنید. رفت و آمدتان را محدود کنید لزومی ندارد با افراد منفی به صورت مداوم دیدار کنید. این افراد ذهن سمی دارند و حال تان را بد می کنند.

منبع : نمایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
× واتس آپ کارشناسان

AdBlock را غیر فعال کنید

ما برای کسب مدیریت کسب کار خود نیاز به هزینه داریم . لطفا افزونه تبلیغات را غیر فعال کنید تا حدقل بتوانیم آگهی را نمایش دهیم .. نیاز نیست برروی آن ها کلیک کنید .