خلاقیت - قدرت - ایده28 مه, 2020
قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟

قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟

قرارداد هم بنیان گذاران یکی از انواع مهم قرارداد ها است. قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟

البته ما پیش از این در خصوص قرارداد کار موقت ( قرارداد کار با مدت معین ) هم صحبت شده ایم.

همچنین مهم ترین نکات قرارداد کار را مورد بررسی حقوقی قرار دادیم.

به منظور راه اندازی هر کسب و کاری نیاز به زیر ساخت حقوقی دارید و یکی از مهم ترین زیر ساخت های هر کسب و کار، قرارداد است.

بسیار دور از ذهن است که کسی بتواند به تنهایی و بدون وجود دیگران ، یک کسب و کار موفق را ایجاد کند و آن کسب و کار با فرض موفقیت اولیه نیز بتواند در ادامه موفقیت خود را حفظ کند.

قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟

قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟

متاسفانه در اکثر اوقات تفاهم نامه بنیان گذاران غریب واقع میشود چرا که تشکیل دهندگان یک شرکت در اکثر اوقات به مسایل دیگری همچون جلو بردن دغدغه های مربوط به تاسیس شرکت یا پیش برد محصول فکر میکند اما از اصل ماجرا که قرارداد خودشان است جا میمانند.

اصل ماجرا چیست؟

تفاهم نامه هم بنیان گذاران ! تفاهم نامه ای که آینده کسب و کار و حیات یا مرگ آن را از همین ابتدای راه مشخص و تضمین میکند.

میخواهید یک ایده را به محصول تبدیل کنید؟ یا میخواهید یک شرکت تاسیس کنید؟

مهم ترین نکات قرارداد هم بنیانگذاران را مورد بررسی قرار میدهیم. با ما همراه باشید.

قرارداد هم بنیانگذاران چیست ؟

تفاهم نامه هم بنیان گذاران بین موسسین یک کسب و کار اصطلاحاً نوپا تنظیم و امضا میشود و از طریق این تفاهم نامه ، میزان مشارکت و میزان سهام هریک از اعضای موسس تعیین میگردد.

البته از تفاهم نامه هم بنیانگذاران با نام های دیگری همچون قرارداد هم بنیان گذاران ، توافق نامه هم بنیانگذاران ، قرارداد موسسین ، Hackathon Collaboration Agreement   Co_Founder Agreement  و Founfers Agreement  نیز یاد میشود.

تفاهم نامه هم بنیانگذاران چه مبانی دارد ؟

قرارداد بنیان گذاران دارای کلیات زیر است:

۱- مشخصات بنیان گذاران

۲- وصف جزئیات پروژه مورد نظر

۳- میزان مسئولیت و جزئیات نقش هریک از هم بنیان گذاران

۴- حقوق و سهم هریک از هم بنیان گذاران

۵-  شرایط محرمانگی ، عدم رقابت و همچنین مالکیت فکری ( مالکیت معنوی )

۶- مسائل مرتبط با عزل مدیران و همچنین کناره گیری موسسین یا مدیران

نقش ها و مسئولیت ها در قرارداد هم بنیان گذاران

در ابتدای صحبت هایمان نیز عنوان کردیم که کسب و کار موفق نیازمند فعالیت گروهی است و همین مساله لزوم داشتن قرارداد هم بنیان گذاران را بیشتر میکند.

لازم است که نقش هریک از موسسین در تیم و شرکت و همچنین نقش ها و وظایفی که به موجب این وظیفه بر عهده ایشان است کاملا روشن گردد و هیچ ابهامی در این خصوص باقی نماند:

۱- مدیر عملیاتی:

مدیر عملیاتی نظارت کننده بر روند امور و فعالیت های شرکت میباشد.

در واقع، ایشان مدیریت جزئیات فعالیت ها را بر عهده دارد. بررسی میکند که آیا شرکت در بازه زمانی مشخص شده به هدفی که برای آن تعیین شده رسیده است یا خیر؟

۲- مدیر اجرائی:

مدیر اجرایی استراتژی شرکت را تعیین میکند. در خصوص استخدام و تشکیل تیم ارشد تصمیم گیری مینماید.

ایشان تصمیم گیری نهایی را در مورد همه امور و استفاده از منابع صورت میدهد.

۳- مدیر مالی:

ایشان مدیریت امور مالی را از طریق مشخص نمودن روش هزینه نمودن منابع مالی مشخص مینماید.

تعیین بودجه بر عهده مدیر مالی است.

۴- مدیر بازاریابی:

مسئولیت امور مارکتینگ و بازاریابی به عهده مدیر بازاریابی است.

ایشان فروش محصول، تولید محصول و تبلیغ محصول را با توجه به واقعیت های موجود در بازار تعیین مینماید.

۵- مدیر تکنولوژی:

کشف مسیر تکنولوژی بر عهده مدیر تکنولوژِی است.

ایشان شرکت و ساختار کلی محصولات را از حیث مسایل مربوط به دنیای تکنولوژی به روز ( آبدیت ) نگه میدارد.

۶- مدیر کل:

مدیر کل در یک شرکت عملکرد کارکنان را بررسی و کنترل مینماید.

بنا بر همین وظیفه کلی، به نظر میرسد وظایف مدیر کل مثل یک مدیر منابع انسانی است.

ایشان همچین مسائل مالی و استراتژیک را مورد بررسی قرار میدهند.

بر همین اساس است که برخی اعتقاد دارند  وظایف مدیر کل بسیار مبهم است و برخی هم اعتقاد دارند که استارت آپ ها نیازی به مدیر کل ندارند.

نکات مهمی که در تفاهم نامه هم بنیان گذاران اهمیت دارد:

۱- در قرارداد هم بنیان گذاران ، باید میزان سرمایه اولیه ای که توسط موسسین آورده شده است تعیین گردد. (قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟)

این سرمایه یا مادی و مالی است و یا معنوی و بر اساس تخصص.

۲- در توافق نامه هم بنیان گذاران باید قید شود که هر گونه افزایش سرمایه از سوی هریک از بنیان گذاران باید به تایید کتبی تمامی بنیان گذاران برسد.

۳- درباره سهام نیازی به دریافت سندی جدا از آنچه در تفاهم نامه هم بنیان گذاران قید شده است وجود ندارد.

۴- اگر پیش از تنظیم قرارداد همبنیان گذاران ، هریک از موسسین از جیب خود هزینه هایی را برای تیم نموده باشد میتواند با ارائه رسید و گزارش هزینه های انجام شده، مبلغ پرداختی را از بودجه کلی شرکت دریافت کند.

اما باید توجه داشت که در ابتدای راه و تا پیش از تشکیل و بزرگ شدن شرکت، بهتر است بودجه بندی هزینه کسب و کار شرکت توسط تمامی هم بنیان گذاران تایید شود.

۵- فراموش نکنید که اگر قصد تشکیل شرکت سهامی یا شرکت با مسئولیت محدود را دارید، از قید نام یکی از موسسین به عنوان نام شرکت خودداری شود. (به عنوان مثال شرکت مهندس خسروی) چرا که در این صورت، شرکت به عنوان یک شرکت با مسئولیت تضامنی محسوب میشود و تمامی مسئولیت ها متوجه شخص مهندس خسروی خواهد بود!

تقسیم سود میان هم بنیان گذاران

تقسیم سود بین هم بنیان گذاران به این صورت است که ابتدا هزینه هایی که هریک از موسسین نموده اند و آن مبلغ و هزینه به ایشان بازپرداخت نشده است از سود شرکت پرداخت میشود و پس از آن، سود باقی مانده میان تمامی سرمایه گذران تقسیم میگردد.

باید توجه داشت که هریک از بنیان گذاران بر اساس سهمی که در قرارداد هم بنیانگذاری برای ایشان تعیین شده و به امضا رسیده است مستحقق دریافت سود خواهد بود.

بر همین اساس، مالک ایده بودن یا داشتن ارتباطات یا تجربه بیشتر یا داشتن قدرت ارتباط اجتماعی بالا بخشی از موارد تاثیر گذار بر سهام هر بنیان گذار محسوب میشود. (قرارداد هم بنیان گذاران چیست ؟)

اطلاع رسانی فرصت تجاری توسط موسسین :

یکی از مهم ترین مواردی که در قرارداد هم بنیانگذاری نیازمند ذکر میباشد آن است که:

  • هر بنیان گذار باید همه فرصت های تجاری یا فعالیت های رقابتی مرتبط با فعالیت شرکتی که در آن به عنوان موسس معرفی شده است را اطلاع دهد.

شرکت ۱۵ روز زمان دارد نظر خود را در خصوص استفاده یا عدم استفاده از آن فرصت اعلام نماید.

اگر شرکت ظرف ۱۵ روز در خصوص این فرصت اعلام نظر نکرد، اطلاع دهنده میتواند شخصاً آن طرح را پیگیری نماید. اگر هم شرکت از آن طرح استفبال نماید ولی در میانه راه ، از ادامه دادن به اجرا سازی آن طرح انصراف دهد، شخصی که طرح را ارائه نموده است میتواند شخصاً طرح مورد نظر را پیگیری نماید.

در صورتی که اختراع یا پیشرفت یا نوآوری یا ایده و یا … از سوی یکی از موسسین به تنهایی و یا با کمک دیگران در زمان عضویت یا ارائه خدمات از سوی ایشان به شرکت صورت گرفته باشد، فارغ از این که آن اختراع یا … در زمان و مکان کاری شرکت ایجاد شده و توسعه یافته یا خیر و یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با پروژه شرکت ارتباط دارد یا نه و یا در نتیجه تکالیف مشخص شده در شرکت، به آن رسیده است یا از طریق برخورداری از منابع شرکت یا نشان تجاری شرکت، امتیار نامه، کپی رایت و …، همگی از نظر حقوق مالکیت فکری مورد حمایت بوده و احترام به آن ضروری میباشد. لزوم حفظ حقوق مالکانه موارد فوق باید توسط طرف های قرارداد پذیرفته و امضا شود.

قرارداد محرمانگی و عدم افشا و قرارداد همبنیان گذاران :

محرمانگی اطلاعات شرکت و دست آورد ها به دو صورت در تفاهم نامه هم بنیان گذاران قید میشود:

۱- یا به عنوان یک قرارداد مجزا با عنوان قرارداد منع افشای اطلاعات (NDA) که در قرارداد هم بنیان گذاران به پیوست بودن آن اشاره میشود.

۲- و یا در همان قرارداد هم بنیان گذاران ماده ای در این خصوص قرار میگیرد و در خصوص جزئیات محرمانگی به صورت مفصل تعیین تکلیف میشود.

تکلیف اموال و دارایی های شرکت پس از انحلال:

شرکت تا زمانی که حداقل یکی از موسسین حضور دارد به حیات خود ادامه میدهد و منحل نخواهد شد. اما  اگر تمامی موسسین کنار بروند یا عزل گردند، تفاهم نامه موسین نیز به پایان میرسد و دارایی های و مسئولیت های شرکت بین موسسین تقسیم میگردد.

اگر تمامی موسسین رای به انحلال شرکت بدهند یا هیچ کدام از موسسین در شرکت باقی نمانند تمامی دارایی مادی و معنوی شرکت به منظور فروش عرضه خواهد شد و برای خرید، پیشنهاد قیمت از سوی موسسین در اولویت قرار دارد.

مبالغ حاصل از فروش اموال و دارایی ها ابتدا صرف بازپرداخت هزینه هایی که توسط موسسین قبول گردیده است میشود و آنچه باقی میماند به طور مساوی بین همگی تقسیم میگردد.

حل اختلاف در قرارداد هم بنیانگذاران :

یکی از مهم ترین بند های تفاهم نامه هم بنیان گذاران بند مربوط به داوری میباشد.

این بند از قرارداد را میتوان با تعیین دادگاه به عنوان مرجع حل اختلاف یا فرد یا مرجعی به منظور حل اختلاف از طریق داوری ، راهگشا شد.

منبع