خلاقیت - قدرت - ایده12 اوت, 2020

راه ۳ ساله یک معامله گر را ۳ روزه بریم

قبل تر با من آشنا شدید و چکیده ای از اینکه چطور با بازار های مالی آشنا شدم خواندید. این بار قصد دارم نکاتی علمی و حساب شده به شما یاد بدم که مانند من نیازی به هزینه کردن ۱۵۰ میلیون تومان نداشته باشید تا آن را یاد بگیریدمعامله گری

معامله گری یا Trade چیست؟

فکر کنید شبکه ای از میلیون ها مغز در حال کار بر روی یک هدف هستند، چیزی را بخرند و با بالاتر بفروشند تا سود کسب کنند. در این بازار میلیون ها نفر، پشت سیستم های خود در حال تحلیل و معامله گری هستند. این فرایند شامل دو بخش است: خرید و فروش!

یعنی اینکه وقتی شما چیزی رو می خرید فردی در طرف دیگر به شما فروشنده است. جالب اینجاست که هر دو مطمئن هستید که در این معامله سود می کنید. اما اولین اشتباه شما از همین جا شروع می شود. فقط یک نفر از شما برنده ی معامله است…

پس اگر ما نقشه ای کشیدیم و طبق آن پیش رفتیم اما بازار روی دیگری به ما نشان داد پس رسما آن طرفی هستیم که بازنده قرار دارد و باید از بازار سریعا خارج بشیم. این کار را با قرار دادن Stop-Loss یا “حد ضرر” انجام می دهند. اگر به حد ضرر اعتقادی ندارید سریعا این مقاله را ببندید و نزد یکی از بانک های سر کوچه خود حساب بلند مدت باز کنید و سود بانکی دریافت کنید! به این فرایند معامله گری گفته می شود.معامله گری

معامله گر یا Trader کیست؟

در صورتی معامله گر می شوید که تمامی جملات زیر را بلند و رسا بخوانید و در حالی که دست راست خود را بالا گرفتید، بگویید…

  • عهد می بندم که بیش از ۲ ساعت در روز نمودار بازی نکنم (برای یادگیری اولیه عیب ندارد)
  • عهد می بندم که از لحاظ شرایط روحی روانی در وضعیت خوبی برخوردار باشم.
  • عهد می بندم که با پول قرضی دیگران، پول بورسیه، اسباب منزل، ماشین، زمین، سرمایه های ثابت و مایحتاج زندگی معامله نمی کنم.
  • عهد می بندم که پولی را که وارد معامله می کنم از دست رفته بدانم. (ولی واقعا قرار نیست از دست بره!)
  • عهد می بندم که هر روز نسبت به دیروز ۱۵ دقیقه تحقیق و یادگیری کرده باشم.
  • عهد می بندم که صبور باشم و هرگز رویا پردازی نکنم. همینطور طمع کار نباشم.
  • عهد می بندم که قبل از خرید “حد ضرر” را پیدا کنم.
  • عهد می بندم که حفظ سرمایه ام را بیش تر از کسب سود مهم بدانم.

حال نفس عمیقی کشیده دست خود را پایین آورده. تبریک می گویم شما هم اکنونبه صورت اسمی معامله گر شناخته می شوید 🙂


مهارت و یادگیری

خوب یک سری از علاقه مندان نمیدانند از کجا شروع کنند یا چطور شروع کنند؟ و بعضی ها خرید و فروش های خودشان را حتی بدون نگاه انداخت به چارت انجام می دهند (مثل دلار، طلا و سکه …) شاید شما در یکسری از معامله های خود پیروز باشید اما این همیشگی نیست و در مدت زمان طولانی مثلا یکسال، ضرر ها بیش تر از سود است.

همیشه چارت را ناظر بر اعمال خود بدانید تا رستگار شوید.

برای تحلیل چارت باید از رفتار قیمت در گذشته، پیش بینی خود را از آینده بیان کنید. حال فرض کنید که ترید کردن یک بازی هست و این بازی یک سری قواعد دارد. هر چقدر این قواعد (که بعدا بهش میگیم استراتژی ترید) واضح تر باشد، بقیه هم مانند شما فکر می کنند و آنجاست که قیمت باب میل شما رفتار می کند.

پس همیشه به دنبال قواعدی باشید که واضح باشد تا همه مانند شما رفتار کنند (در اکثر مواقع)

مانند خطوط حمایت و مقاومتی، که قیمت پس از برخورد با آن در جهت عکس، به مقدار زیادی حرکت کرده است. حال اگر در گذشته این اتفاق ۵ بار تکرار شده باشد پس احتمال رویداد آن برای بار ۶ وجود دارد.

حتما هر روز چیزی رو یاد بگیرید که قبلتر نمی دانستید. حتی شده یک نکته بسیار مختصر. برای اینکار می توانید از منابع معتبر خارجی استفاده کنید. اگر مشکل زبان انگلیسی دارید می توانید از منابع با زبان فارسی استفاده کنید. سایت babypips.com یک منبع معتبر است که می توانید ترید را از آنجا شروع کنید. همینطور اگر از پیش بدنبال مطلبی هستید می توانید از YouTube استفاده کنید. من خود به شخصه قبل از خواب همیشه ۱۵ دقیقه از یوتیوب کسب علم می کنم.معامله گری

بیشتر بدانید :

استراتژی و برنامه معاملاتی

این بخش مانند مسواک است و کاملا شخصی هست. یعنی هر فردی یک یا چند نوع استراتژی به خصوص خودش را دارد. گفته می شه:

“پذیرفتن استراتژی ترید چیزیست که مستقیما با شخصیت شما در تعامل است.”

بر فرض مثال یکی دوست داره تا رویت نشانه های اولیه برگشت قیمت سریع وارد معامله بشه و با درج حد ضرر تنگ شانس خودش رو امتحان کنه و شاید شخص دیگری نیاز داره که چند تا تاییدی بیشتری از یک الگو بگیره تا وارد آن بشه. یکی اسکالپ (به معامله زیر ۵ دقیقه و کوتاه گفته می شود) رو به ترید روزانه (بین ۱ تا ۲۴ ساعت) ترجیح می ده و دیگری ترید های میان مدت (بین ۲ تا ۶ ماه) رو ترجیح می ده.

برای اینکه بدانید این استراتژی مناسب شخصیت شماست باید اون رو بک تست (آزمودن در گذشته) کنید.

الگریتم

الگریتم

پایبندی به معامله خود

من به شخصه تریدر های حرفه ای زیادی دیدم که این قواعد رو خوب بلند هستن اما به آن پایبند نیستند. بعضی اوقات شده که نقشه ورود و خروج کشیده شده اما وسط آن تریدر احساسی عمل می کنه و آتیش می زنه به سهم خودش و بعد هم که سناریو مد نظر رخ میده چیزی جز افسوس نیست.

همیشه به نقاط ورود، خروج و حد ضرر خود پایبند باشید و آن را تغییر ندهید.

غلبه بر خود

حتی نوستروداموس هم قادر به پیش بینی دقیق قیمت ها ندارد و ممکن هست رکب بخورد (مثله ۲۰۱۲). اگر چند ساعتی و یا روزی در ضرر هستید و با بالا پایین شدن سریع قیمت ها ترس وجود شما رو می گیره باید بگم که این خاصیت بازار هست. هیچ وقت ما نمی توانیم در کف کف کف وارد شویم.

اگر روند قیمتی رو درست تشخیص داده باشیم و به اون پایبند باشیم احساس ضعف و ترس نمی کنیم و منتظر میشیم که به هدفمان یا به حد ضرر بخورد.

از پشت چارت نشینی به شدت پرهیز کنید و فقط ۲ الی ۳ نقطه زمانی در شبانه روز را انتخاب کرده و برای چک کردن وضعیت تحلیل فقط به آن سر بزنید. تریدر های حرفه ای با در نظر گرفتن تارگت و حد ضرر های متغیر تنها ۱ الی ۲ بار در روز، معاملات خود را بررسی می کنند. قیمت ها به دلیل نوساناتی که دارند به ما حمله ی عصبی وارد می کنند و ممکن هست دست به کاری بزنیم که چیزی جز پشیمانی حاصل نکند.

به یاد داشته باشید که معامله گری نشان گر خود شما در معامله هاست.

حد ضرر

در سال های باستان (یعنی خیلی قدیم) گفته شده که اگر کسی به حد ضرر اعتقاد ندارد کلا معامله گری رو ببوسه بزاره کنار! انسان ها جایز الخطا هستند و آیه نازل نشده که تمامی معاملات ما باید با سود خارج شود. خیر چنین نیست! حد ضرر برای مواقعی هست که تحلیل ما درست نیست و یا به دلیل شرایط اقتصادی-سیاسی قیمت در نمودار مسیر دیگری را انتخاب میکند. یکی از اشتباهات خود بنده نداشتن حد ضرر بود که منجر به فاجعه از دست دادن ۱۵۰ میلیون سرمایه شد. شبیه به من نباشید 🙂

حد ضرر خود را تنگ قرار ندید و فضای کافی برای بازی حرکت قیمت فراهم کنید.

ذهن فریبکار

بعضی مواقع بخاطر اینکه زیاد به نمودار نگاه می کردم توهم می زدم و یک الگو در آن مشاهده می کردم. دلیل این بود که ذهن من می خواست اون چرا ببینم که واقعا می خوام ببینم.

“اگر در ۲۰ ثانیه اول بررسی نمودار الگویی را مشاهده کردید که هیچ! اگر خیر، بدونید که توهمی بیش نیست.”

به یاد داشته باشید که شما برای خرید یک ماشین یا خانه حتی شده روز ها اون رو بررسی می کنید اما برای خرید سهمی کمتر از ۳ دقیقه زمان می گذارید. دلیل این است که شما ترس از دست دادن آن سود را دارید.

“قبل از ورود به بازار حداقل ۱ روز آن سهم را زیر نظر داشته باشید و منتظر فرصت خوب باشید.”

یادداشت برداری

زمانی که می خواهید تریدی را شروع کنید بدلیل اینکه ترس از دست دادن سود به شما حاکم است معمولا عهد هایی که به خود دادید رو فراموش می کنید. این عهد ها را جایی نوشته و قبل از هر ترید آن را بلند بخوانید. همینطور اگر عهد جدیدی در راه کشف کردید به گنجینه اضافه کنید تا همیشه با شما همراه باشد.

سعی کنید نکات و تجربه های خود را از هر معامله یادداشت و قبل از شروع هر معالمه آن را یک بار مرور کنید.

پیاده روی و رژیم سالم

ترید کردن شغلی هست که نیاز به نشستن روی صندلی و پشت میز دارد و از آنجایی که ذهن شما با سود دهی شما رابطه کاملا مستقیمی دارد باید این رابطه را همیشه تازه نگه دارید.

با قرار دادن پیاده روی در برنامه روزانه خود ذهن خود را همیشه تازه نگه دارید و از آن پول کسب کنید.

میوه جات و سبزی جات تازه باعث می شه که ذهن شما بازدهی بهتری داشته باشه و در معاملات سودمند تر عمل کنید. همچنین برنامه خواب خود را تنظیم کنید و نه خفاش شب باشید یا مرغ سحر خیر. به هر حال پول باشد ولی سلامت نباشد باز هم بدرد نمی خورد!

بازار های فارکس و بورس سهام ایران و جهان ساعات و روز های مشخصی دارد که این باعث می شود شما ذهن خود را یک تا دو روز از معامله گری دور کنید و به ان استراحت بدید. دهن شما همانند یک معدنچی انرژی مصرف می کند. اما بازاری مثله کریپتو به صورت ۲۴ ساعته هست و کار مدام در این بازار فرسایشی می شود.

بیشتر بدانید :

ترید های مکرر و انتقام از بازار

به یاد داشته باشید که بعد از به اتمام رسیدن یک معامله خود دوباره سراغ آن سهم نروید چون در اکثر مواقع آن سهم حرکت زیادی کرده (به قله یا دره رسیده) پس معامله کردن دوباره آن ریسک زیادی به همراه دارد. شاید معامله بعدی هم به سود برسد اما عقل می گه که ریسک بی جا ممنوع! معمولا به یه جایی می رسید که چند تا از ترید های پشت سر هم شما به ضرر ختم می شود اینجاست که روند بازار را کاملا اشتباه شناسایی کردید.

پیشنهاد می کنم پس از اینکه به چند معامله ضرر ده رسیدید فورا ترید را متوقف کنید و برنامه پیاده روی خود را انجام دهید. تا چند روز هم سراغ مارکت نروید.

تریدی که منجر به ضرر شود باعث بوجود آمدن ترس در شما می شه و فرصت های ناب را از دست میدهید. ترید هایی که منجر به سو