خلاقیت - قدرت - ایده19 فوریه, 2020
کتاب دختر تحصیل کرده

کتاب دختر تحصیل کرده

کتاب دختر تحصیل کرده سرگذشت خود نوشته‌ی تارا وستور ۳۲ ساله از آیداهو آمریکا است. او که حتی تا ۹ سالگی، کارت شناسایی نداشت، در یک خانواده‌ی متعصب مسیحی از فرقه‌ی مورمون‌ها متولد شد. اعتقادات عجیب و گاها متحجرانه‌ی این فرقه که پدر تارا یکی از پیروان جدی آن بود، تارا را از نعمت تحصیلات بازداشت و او اولین بار و در سن هفده‌سالگی در یک مدرسه و آکادمی حاضر شد.

او در دوران کودکی، اندک آموزش‌های تحصیلی را پیش مادر فراگرفت؛ اما همان‌طور که گفتیم همه‌چیز در اطراف تارا وستور تحت تسلط اعتقادات پدر بود. به‌طوری که او غالب زمان روز را مشغول به جمع‌آوری آذوقه و غذاهایی برای آخرالزمانی بود که مورمون‌ها اعتقادی شدید به آن دارند!

بیشتر بدانید :

تارا از این خانواده و درجایی دورافتاده از شهرهای متمدن به دنیا آمد و زندگی کرد. کتاب دختر تحصیل کرده در واقع تلاش خستگی‌ناپذیر تارا در مسیر جدا شدن از سرنوشت این خانواده را به تصویر می‌کشد. او که جرقه‌ها و شوق خواندن و یادگرفتن داشت، در جایی از زندگی تصمیم می‌گیرد که نمی‌خواهد سرنوشتی همچون دیگر خواهران و برادرانش داشته باشد.

به علت علاقه به تاریخ و با تلاش زیاد، موفق به دریافت بورسیه‌ی تحصیلی دانشگاه کمبریج شده و در سال ۲۰۱۴ مدرک پی اچ دی خود را در رشته تاریخ اندیشه و فلسفه‌ی سیاسی دریافت می‌کند. افراد مشهود بی‌شماری همچون باراک اوباما و بیل گیتس در تحسین کتاب دختر تحصیل کرده مطالبی منتشر کرده و این کتاب را الهام‌بخش دانسته‌اند.کتاب دختر تحصیل کرده

جوایز کتاب دختر تحصیل کرده

این کتاب اولین بار در سال ۲۰۱۸ منتشر شد و توانست عناوین و جوایز معتبری را در دنیای کتاب کسب نماید. برخی از جوایز و افتخارات این کتاب عبارت‌اند از :

  • برنده جایزه بهترین کتاب خاطرات و خودزندگی‌نامه‌ی گودریدز در سال ۲۰۱۸
  • برنده جایزه بوک بروز سال ۲۰۱۸
  • یکی از کتاب‌های لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز و انتخاب به‌عنوان کتاب برگزیده‌ی سال بسیاری نشریات معتبر

این کتاب به سی زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده و در ایران نیز توسط انتشارات نیلوفر و با ترجمه‌ی هوشمند دهقان در سال ۱۳۹۷ منتشر گردید. سیر زندگی خودساخته‌ی این دختر و روایت او از این ماجرا، شگفت‌انگیز است. فرار و گذار از سنت‌های غریب و متحجرانه، تنها با اتکا و اطمینان به قدرت و الهام درونی خویشتن.

بیشتر بدانید :

بخشی از کتاب دختر تحصیل کرده :

« من دختری هستم که در ایالت آیداهو آمریکا، توی کوهستان بزرگ شدم. تمام کودکی و نوجوانی من در این کوهستان گذشت. من هیچ‌وقت به مدرسه نرفتم، هیچ دکتری تا به حال معاینه ام نکرده بود و حتی شناسنامه هم نداشتم. از نظر کشورم، من وجود خارجی نداشتم. »

« می‌شود کسی را دوست داشت و هم‌چنان، خداحافظی با او را انتخاب کرد. می‌شود هر روز دلت برای کسی تنگ شود، اما با این حال خوشحال باشی که دیگر در زندگی‌ات نیست. » « زندگی‌ام را دیگران برایم روایت می‌کردند. صدایشان الزام آور، موکد و مطلق بود. هیچ‌وقت به ذهنم خطور نکرده بود که صدای من هم می‌تواند به اندازه‌ی آن‌ها قدرتمند باشد. »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *