خلاقیت - قدرت - ایده24 سپتامبر, 2020

کتاب زندگی ۳٫۰

کتاب زندگی ۳٫۰ به تاثیرات ورود هوش مصنوعی به زندگی ما می‌پردازد. البته ورود به همه‌ی جنبه‌های زندگی ما. از شخصی‌ترین پیام‌هایمان در تلگرام تا مدیریت جنگ‌های جهانی. این کتاب نوشته‌ی مکس تگمارک استاد دانشگاه ام آی تی که پیش‌تر نیز نظریه‌هایی از او در باب ریاضی و کیهان‌شناسی در قالب کتاب منتشر شده است.

مکس تگمارک یکی از سخنرانان محبوب برنامه‌های TED نیز هست. نظریه‌ی او در باب آینده‌ی انسان در هم‌زیستی با هوش مصنوعی بسیار جذاب، باورپذیر و البته ترسناک است. شاید کلیدی‌ترین سوال کتاب زندگی ۳٫۰ این باشد : « آیا عصر آن فرا خواهد رسید که ماشین‌ها با تکیه‌بر هوش مصنوعی برای همیشه بر گونه‌ی بشر غلبه کنند؟ آیا این نظریه و شاید بهتر بگوییم، فیلم‌نامه‌ی جذاب هالیوودی واقعا به حقیقت می‌پیوندد؟ »

بیشتر بدانید :

مکس تگمارک در کتاب زندگی ۳٫۰ نگاهی عمیق دارد به تحولات اساسی زندگی انسان از زمان آغاز هوش مصنوعی و در ذهن خواننده سوال‌های اساسی‌ای را در رابطه با آینده‌ی تداوم این همکاری ایجاد می‌کند. نگاه مکس تگمارک سراسر ناامیدانه هم نیست و بشر را دعوت به نگاهی هوشمندانه‌تر و البته عمیق‌تر به موضوع هوش مصنوعی می‌کند. دعوت به انتخاب‌هایی نه سراسر منفعت‌طلبانه و با نگاهی کوتاه‌مدت، بلکه با آینده‌نگری و حفظ منافع جمعی در به خدمت گرفتن هوش مصنوعی در جهت ایجاد شرایطی بهتر برای گونه‌ی بشر. او در انتهای سوالش گویی دوباره می‌پرسد